Power News
  • Actualitate
  • Monden
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Monden
Power News
No Result
View All Result
Power News
No Result
View All Result

SUA vor consolida forțele militare dislocate pe teritoriul țării

27 ianuarie 2026
in Actualitate

România rămâne sub protecția fermă a NATO, iar Statele Unite își vor întări în perioada următoare capacitatea de luptă a trupelor americane aflate pe teritoriul țării. Anunțul a fost făcut de Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, care a subliniat că Alianța Nord-Atlantică continuă să contribuie activ la securitatea României.

Anunțul făcut de Șeful Statului Major al Apărării

Generalul Gheorghiță Vlad a declarat că NATO își menține angajamentele stabilite prin planurile regionale de apărare, iar Statele Unite nu doar că își păstrează nivelul actual de forțe dislocate în România, ci vor crește semnificativ eficiența acestora.

Potrivit oficialului român, SUA vor aduce în România trupe suplimentare dotate cu tancuri Abrams, considerate printre cele mai performante blindate din dotarea Armatei americane. Această decizie reflectă dorința aliaților de a consolida flancul estic al NATO și de a spori capacitatea de descurajare în regiune.

„Am discutat direct cu Comandantul Suprem Aliat, generalul Grynkewich, în timpul vizitei sale în România. Alianța își va menține angajamentul privind contribuția cu forțe la apărarea țării, conform planurilor regionale. Statele Unite au decis nu doar să păstreze nivelul actual de trupe, ci să îmbunătățească semnificativ calitatea și letalitatea forțelor dislocate. Un exemplu concret este detașamentul de soldați americani care va fi dotat cu tancuri Abrams și care urmează să fie dislocat în România”, a declarat generalul Gheorghiță Vlad, citat de TVR Info.

Contextul prezenței militare americane în România

Anunțul vine după ce, în luna octombrie 2025, Statele Unite au comunicat o „redimensionare” a prezenței militare americane în Europa. La acel moment, Ministerul Apărării Naționale a precizat că aproximativ 1.000 de militari americani au fost retrași de la Baza Militară Mihail Kogălniceanu din județul Constanța.

Totodată, alți aproximativ 1.000 de militari americani au rămas dislocați pe teritoriul României, fiind repartizați în trei baze militare strategice. Consolidarea actuală a capacității de luptă vine ca o reconfirmare a sprijinului acordat României de către Statele Unite și NATO.

 

ShareTweetPin
Next Post

Gest surprinzător al mamei minorului de 13 ani, chiar în ziua înmormântării lui Mario. Reacția a uimit pe toată lumea

Cod galben de furtuni și ploi torențiale în România. ANM anunță răcirea vremii în următoarele zile

Simona Trașcă s-a căsătorit cu Marian Buzilă. Anunțul a fost făcut de Mara Bănică

Tragedie în Sibiu: Bărbat ucis de un urs la ieșirea din localitatea Prod

Andreea Munteanu, declarații după Survivor România 2026. Ce spune despre relația cu Gabi Tamaș

Patru polițiști de la Brigada Rutieră București, anchetați

Tragedie in Maramures

ROL.ro

© 2026 PowerNews.ro

  • ROL.ro
  • Ortodoxia.me
  • Femina.ro
  • Travel.ro
  • Cinema.ro

  • Contact
  • Termeni si Conditii
  • Informatii Cookies
  • Politică de Confidențialitate
  • ANPC

Urmariti-ne

No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Monden
Contactați-ne

© 2026 PowerNews.ro